عکس و فیلم
کدخبر:
141757
تاریخ انتشار:
۲۱ بهمن ۹۵
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
نام نویسنده
:

موضوع زن و نقش کارکرد آن در جامعه همواره از موضوعات مهم و قابل اعتنا در بین نخبگان ابزاری و دانشگاهی و محیط های علمی و حوزوی است به رویکرد های مختلفی نیز در رابطه با زن و نقش آن در جامعه وجود دارد و نظرات و دیدگاه های متفاوتی در این باره مطرح شده که همه آن ها متاثر از شرایط خاص اجتماعی،اقتصادی،سیاسی،دینی و فرهنگی کشور بوده و می باشد.

رویکرد دینی،اجتماعی و فمینیستی،عدالت جنسی،عدالت اجتماعی و رویکرد مادی بر اساس نیاز جامعه به نیروی کار از حجم این رویکرد ها و دیدگاه ها نسبتا به حضور و نحوه ی ورود زنان به فضای اجتماعی و سیاسی و فرهنگی در جامعه است و میزان و دامنه ی مشارکت زنان را درتوسعه کشور شکل و سازمان می دهد .

در رابطه زن و نقش آن در جامعه و آینده ی کشور در ایران نیز نظرات و دیدگاه های مختلفی مطرح شده است که هر یک از این دیدگاه ها با توجه به شرایط اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و فرهنگی قابل ارزیابی می باشد.

اما آنچه که واضح و روشن است به نقش زن در توسعه پایدار و درون زای کشور باز می گردد.

جامعه ای که به توسعه پایدار و درون زا می اندیشد و توسعه مادی و معنوی را در دستور کار دارد قطعا مشارکت زنان را حساس و ضروری می داند.

هر چند که در کشور های مختلف زمینه های متفاوتی را برای مشارکت زنان با توجه به موقیعت و شرایط اجتماعی،سیاسی و فرهنگی و اقتصادی وجود دارد و بعضا دامنه این تفاوت ها و فاصله،بسیار گسترده است.

اما همه ی این جوامع برای توسعه پایدار خود به تمام نیروی انسانی نیاز دارد هر چند زمینه ها و شرایط متفاوت این جوامع اجازه بهره گیری از ظرفیت تمام نیروی انسانی را به نخبگان ابزاری نمی دهد و بخشی از این نیروی انسانی که سرمایه و موتور محرکه توسعه کشور به حساب می آیند از دایره و حضور در چرخه ی توسعه باز می مانند و عقب رانده می شوند علاوه بر آن در نعدادی از کشورها زمینه شغلی و فعالیت اجتماعی و سیاسی برای زن و مرد به عدالت فراهم نیست و بعضا مردان هم در زمینه ی شغلی با چالش و مشکل روبرو هستند و قطعا در این شرایط زنان هم در مرتبه دوم قرار می گیرند.

در کشور خودمان اکنون با وضعیت اخیر روبرو هستیم. هرچند در بیشتر تعریف هایی که از توسعه و جوامع توسعه یافته می شود حضور زن در جامعه و فعالیت مسنقیم او در جامعه یکی از شاخص های اصلی توسعه یافتگی است.

با توجه به این رویکرد هر جامعه ای که بخواهد از روند توسعه همه جانبه و پایدار عقب نمانند باید زمینه اشتغال زنان در جامعه را فراهم کنند که تحقق این امر نیاز به زمینه سازی و فرهنگ سازی لازم برای اشتغال زنان دارد.

رویکرد سنتی و محافظه کارانه بعضا با حضور زنان و مشارکت آنان در حوزه و بخش های مختلف جامعهسر ناسازگاری داردو تاب و تحمل حضور زنان را ندارد و با آن مخاف است.

این رویکرد به حضور زن در خانه و منزل و ایفای نقش مادری و رسالت همسری را برای زن در خانه اهمین می دهد و فعالیت و مشارکت زن در خارج از حریم منزل را در تضاد و چالش با وظایف و رسالت مادی و همه ی آن می داند و تحلیل و ارزیابی می کند، قطعا زن بر اساس این رویکرد از مشارکت در سایر عرصه و فعالیت های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی باز می ماند و جامعه نیز از توان و ظرفیت بخش عظیمی از جمعیت کشور محروم می گردد هرچند انجام وظایف مادری و همسری توسط زن بسیار حائز اهمیت است و قطعا در تربیت نیروی انسانی و فراهم کردن محیط آرام در منزل کارگشا است اما محدود کردن به ایفای همین نقش در جامعه قطعا یک کشور در سرعت و دستیابی به توسعه پایدار با سئوالات جدی روبرو می سازد.

در مقابل این نگاه رویکرد فمینیستی با اندیشه دفاع از حقوق زنان به وجود آمد.

فمینیست ها ماندن زن در خانه و عدم شرکت زنان در فعالیت های اجتماعی را موجب حاشیه نشینی و بیرون ماندن زنان از متن جامعه ئارزیابی و تحلیل میکنند و در نتیجه از منظر آنان همه زنان باید در فعالیت های اجتماعی و روند توسعه شرکت داشته باشند و این جز حقوق مسلم آنان است و جامعه باید زمینه ی این فعالیت ها و حضور و مشارکت زنان را بدون تبعیض فراهم سازی رویکرد عدالت جنسیتی و عدالت اجتماعی بر این اعتقاد است که باید فرصت های مساوی برای زنان مانند مردان در کلیه بخش های اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی و سیاسی فراهم گردد تا زمینه برای مشارکت زنان و در نتیجه عدالت اجتماعی محیا شود.

در واقع این رویکرد بر قاعده ی انصاف و عدالت استوار است. اینکه زنان در فرایند سیاست گزاری ، تصمیم سازی و تصمیم گیری مانند مردان حضور و مشارکت کنند و توانایی زنان نادیده گرفته نشود سرانجام این دستیابی به توسعه پایدار و درون زا در جامعه بانشاط و پویا نیاز به مشارکت زنان دارد هرچند که باید مراقب بود و اجازه فرصت به رویکرد ابزاری به حضور زنان در جامعه را نداد.

رویکردی که از حضور و مشارکت زن در اجتماع به شتاب بخشی به بازار مصرف و تبلیغات کالا و خدمات می اندیشد و نقش کیفی و مشارکت زنان در توسعه اعتقادی ندارد.

این رویکرد در اندیشه توسعه همه جانبه و پایدار مطرود و مذموم و در واقع در مقابل توسعه و سعادت و پیشرفت مادی و معنوی یک جامعه قرار می گیرد.

سیاست جامعه ی اسلامی دانایی داور براساس مصالح نبوی و اخروی است و مسئولیت درون جامعه اسلامی مشهور و هویدا است. تاریخ از صدر اسلام مردان و زنان زیادی را سراغ دارد که در شرایط سخت مسئولیت درون جامعه ی اسلامی را بر عهده داشتند و در قرآن نیز بدان اشاره شده است.

آسیه همسر فرعون، حضرت مریم ، حضرت زهرا(س) ، حضرت زینب(س) و ...

حضور زنان در خارج از منزل در صورتی که مخالف با شئون اسلامی نباشد و برای پیشبرد اهداف مترقی و متعالی اسلامی و توسعه مادی و معنوی جامعه نباشد، قابل پذیرش و زمینه ساز تنیین جایگاه صحیح زنان در اجتماع است.

انجام حرکت زنان در دوران انقلاب اسلامی غیر قابل انکار است. از نگاه مدیریتی اجرایی اصولا جنسیت موضوعیت ندارد و نباید داشته باشد و آنچه اصل و اساس است تدین، تعهد، کارآمدی ، نظم اندیشی است و در این چارچوب تفاوتی بین زن و مرد نیست. در فردای انقلاب اسلامی حضور زن در عرصه های مدیریتی و حرفه ای مشهود است اما این حضور فراتر به سوی مدیریت های ارشد چندان پیش نرفت و انتظار افکار عمومی و حداقل نیمی از جمعیت کشور از دولت اعتدال و تدبیر و امید این است که قفل درب های مدیریت ارشد به روی زنان را بشکند و در سطح استان ها و وزارتخانه ها به این انتظار پاسخی منطقی داده شود. زنان در فردای انقلاب اسلامی در عرصه های مدیریت که حضور یافته اند خوش درخشیدند و خدمت شایانی را به انقلاب و مردم و سازندگی کشور را از خود به نمایش و یادگار گذاشتند.اعتماد دولت اعتدال به زنان شایسته کشور در مناصب مدیریتی قطعا در چارچوب رویکرد دانایی محور و تدبیر آن قابل ارزیابب و تحلیل خواهد بود.

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي آملی ها مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.