عکس و فیلم
کدخبر:
385591
تاریخ انتشار:
۱۹ دی ۹۵
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:
آملی ها:سخنگوی قوه قضاییه گفت:برای قوه قضاییه این دولت یا دولت قبل تفاوتی ندارد باهمه ی متخلفان برخورد می شود.

به گزارش آملی ها،حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در صد و ششمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز(یکشنبه) برگزار شد، با گرامی داشت قیام تاریخی 19دی ماه مردم قم اظهار داشت:قوه قضاییه در برخورد با متخلفان مصمم است و با هر گونه فسادی برخورد می کندچه فساد اقتصادی باشد و چه غیر اقتصادی اما در برخورد با فساد های اقتصادی جدی تر است.

وی افزود: برای قوه قضاییه این دولت یا دولت قبلی،این جناح یا جناح دیگر تفاوتی ندارد و با همه ی مفسدان برخورد می کند و فرقی نمی کند که اتهام در رابطه با چه شخص،دولت و یا جریانی باشد.
 
سخنگوی قوه قضاییه گفت: در دولت قبل پرونده سه هزار میلیاردی بررسی شد و از حدود 500 نفر بازجویی و ده ها نفر محکوم شدند در این دولت هم پرونده شهرداری،حقوق های نجومی،بانک ها و صندوق فرهنگیان در حال بررسی است.
 
وی افزود: قوه قضاییه در راه مبارزه با مفساد براساس قانون عمل می کند و آنچه که قانون بر عهده اش قرار داده را اجرا می کند و به هیچ وجه به جو سازی ها اعتنا نمی کند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: اگر کسی طبق قانون حقی برای گفتن داشته باشد ما به آن گوش می‌دهیم.

وی با تأکید بر این که احتمال قوه قضاییه برای مبارزه با فساد اقتصادی است درباره یکی از موارد مهم این موضوع افزود: کسب جرم، تهیه و تعیین مجازات و برخورد قانونی با مجرم یا مجرمین یکی از موارد اهتمام ما برای مبارزه با فساد اقتصادی است.

وی افزود: مورد دیگر توجه ویژه در پرونده‌های مهم برای برگرداندن اموال به بیت‌المال و یا شکات است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای تأکید کرد:‌ قوه قضاییه بدون توجه به این که متهم چه کسی و وابسته به کدام حزب است، کار را دنبال می‌کند، البته در این بین از برخی از پرونده‌ها بهره‌برداری سیاسی می‌شود که این موضوع ارتباطی به قوه قضاییه ندارد.

معاون اول قوه قضائیه درباره پرونده بابک زنجانی گفت: تشریح پرونده‌ای که در حال حاضر به 150 جلد رسیده و قرار مجرمیت او هزار و چند صد صفحه است، مجالی بیش از زمان این نشست را می‌طلبد.

وی با بیان این که پرونده بابک زنجانی در دولت سابق اتفاق افتاده و شروعش هم در همان دوران یعنی در اواخر سال 91 بوده است، افزود: در وزارت اقتصاد، دارایی واحدی به نام ضد پولشویی که با حضور چندین دستگاه تشکیل شده بود، متوجه شدند که شرکتی به نام استیکرز کیش به ارزش مالی بسیار بالا و مشکوکی فعالیت دارد، همین‌جا در همین زمان این واحد این مورد را به عنوان امر مشکوک گزارش می‌دهد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای ادامه داد: این شرکت نفتی را که فروخته بود و پولش را برنگردانده بود.

وی تصریح کرد:‌ بابک زنجانی در اواخر سال 91 به خصوص چند ماه اول سال 92، اقداماتی را انجام داده بود که شرکت نفت، شرکت نیکو و خود اداره حقوقی وزارت نفت متوجه می‌شوند پولشان برنگشته و پول‌هایی که باید در خارج از کشور به کسانی که شرکت نیکو معرفی کرده بود واریز و حواله نشده است، پول‌هایی که بابت خرید نفت و میعات بوده برنگشته، بنابراین شروع به مذاکره با بابک زنجانی و مدیران مربوطه او می‌کنند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: صحبت‌ها تا برج 5 مرداد 92 ادامه می‌یابد که در نهایت در مرداد ماه به دنبال صحبت‌های قبلی رد و بدل شده‌شان یک چک دو میلیارد یورویی به همراه اسناد ملکی بابت تضمین بدهی از جانب بابک زنجانی به شرکت نفت ارائه می‌شود.

وی بیان داشت: بابک زنجانی در این مذاکرات می‌گوید؛ هر چند اگر اختلاف حساب داریم، این مسائل بابت بدهی من در اختیار شما قرار بگیرد که اگر بدهکاری‌ام را تسویه نکردم چک را وصول کنید، اما مسئولان وقت شرکت نفتی وقتی دیده بودند که وعده وعیدهای این شخص انجام نشده، نگران شدند و حتی چک و سندها را به عنوان پشتوانه قوی در نظر نگرفتند، چرا که همه تصور می‌کردند اگر این شخص به خارج از کشور برود، دستمان به چیزی نخواهد رسید.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای گفت:‌ بنابراین اداره حقوقی وزارت نفت طی نامه‌ای به دادگستری تهران در تاریخ 23 مهر 92 ممنوع‌الخروجی او را خواهان می‌شود و تا آن زمان هیچ شکایت کیفری برای او تشکیل نمی‌دهد.

وی ادامه داد: اداره حقوق وزارت نفت در نامه خود به دادگستری اعلام کرد که طی مراودات این شرکت با بابک زنجانی، از این شخص 2 میلیارد و 66 میلیون و 751 هزار و 2 یورو تاکنون طلبکار است و ایشان چک و اسنادی به عنوان تعهد ارائه دادند، اما نگران بوده و مطمئن نیستند، بنابراین خواستار ممنوع‌الخروجی این شخص هستند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در این هنگام وقتی بابک زنجانی از این اقدام اداره حقوقی نفت مطلع می‌شود، نامه‌ای در تاریخ 30.9.92 خطاب به مدیرعامل وقت شرکت نیکو می‌نویسد، مبنی بر این که پول‌هایی که از منابع بانک مرکزی در اختیار شرکت بوده و شرکت در خارج از کشور در اختیار بابک زنجانی قرار داده، وصول شده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای با بیان این که طرف زنجانی شرکت وابسته به نفت بوده، افزود: بابک زنجانی در نامه خود اعلام کرده که مبلغ 2 میلیارد و 460 میلیون یورو در حساب مدیرعامل این شرکت در یک بانک کارسازی شده، لذا برای برداشت اقداماتی را انجام دهد.

وی ادامه داد: بابک زنجانی رونوشت نامه خود را به همراه اسناد و مدارک واریزی ضمیمه شده به بانک مرکزی، مدیرعامل شرکت طلبکار، دادستانی، وزیر اطلاعات، رئیس کمیسیون اصل 90، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، بازرسی کل کشور و غیره ارسال می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای تصریح کرد: بابک زنجانی در پایان اعلام می‌کند که مبلغ بیشتری از میزان بدهکاری خود را به شرکت واریز کرده و در حال حاضر این شرکت به او بدهکار است.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي آملی ها مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.