عکس و فیلم
کدخبر:
385923
تاریخ انتشار:
۹ اردیبهشت ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

اختصاصی/آملی ها : حکومت یک روزه زنان در روستای آب اسک لاریجان برگزارمی شود واز ورود مردان تا پایان مراسم به روستا ممنوع است .

مراسم حکومت یک روزه زنان در روستای آب اسک آزادی نسبی که خانم ها گرد هم می آیند و این روز را در کنار هم جشن می گیرند روز بدون مردان .که در این روز زنان هر طور بخواهند لباس می پوشند ،راه می روند وتفریح می کنند .
مردان از پیروجوان تا پسر خردسال پنج سال به بالا روستا را ترک می کنند وراهی مراسم برف چال می شوند .در ایران در سه روستا مراسم حکومت زنان در چنین روزی برگزار می شود .افوس اصفهان،توچه غار همدان وآب اسک لاریجان ،اما رسمی که تنها در آب اسک اتفاق می افتد جلوه خاصی به این روستا داده است .
مراسم برف چال در مراتع اسک وش ومراسم مادر شاهی در همان روز به وسیله زنان در روستا برگزار می شود .حکومت یک روزه زنان ،در این روز میان زنان روستا زنی را به عنوان حاکم بر میگزینند .حکومتی که به صورت موقت در روستا بر پا می شود وحاکم روستا را سروسامان می بخشد .
چگونگی انتخاب یک روزه حاکم یا فرمان روای زن که به ایفای همچین مسولیتی در روستا می پردازد دارای صفاتی همچون تسلط در رهبری ،قدرت در مدیریت ،شجاع بودن و کاردان بودن می باشد تا بر مسند قدرت بنشیند و مسولیت این مهم یک روز قبل از مراسم اصلی به وی ابلاغ می شود . به تبع آن فرمانروای زن برای چرخش و نظم حکومت و برقراری ظوابط موجود زنانی را به عنوان نگهبان برای نقاط مختلف روستا انتخاب می کند .نگهبانان معمولا دختران جوانی هستند که با شوق وانگیزه خاصی مسولیت نگهبانی را بر عهده می گیرند .این ختران نگهبان به 30 نفر می رسند وبا لباس ملبس از روستا پاسداری می کنند وروستا را از حیث وجود مردان بررسی می کنند که مبادا در گوشه ای پنهان شده باشند وتا پایان مراسم عدم حضور مردان را به حاکم اطلاع می دهند .
اگر حضور مردی در روستا به گوش شاه برسد کلیه زنان روستا رابه دنبال وی می فرستند تا اورا تنبیه کرده مجازات ویژه را در موردش اجرا می کنند .
یکی دیگر از موارد شاخص این مراسم در رابطه با دخترانی که نامزد دارند می باشد که در این روز خانواده هایی که عروس و داماد دارند با آداب خاصی خانواده داماد هدایایی نزد خانواده عروس می برند و از طرفی مادر عروس 100 تخم مرغ ،شیرینی رشته ونان برنجی تهیه کرده و در میدان روستا بین میهمانان تقسیم می کنند .
زنان روستا بنا به اعتقادات گذشته نذرخود را با انواع شیرینی های سنتی در بین میمانان ادا می کنند .آیینی کهن به قدمت شش قرن که ریشه در مبارزه با کم آبی در فصل گرما دارد .همچینین یک درو همی صمیمی ودیداراقوام و آشنایان در کنار یک سفره در یک روز که به وحدت خاصی می رسند ،اما اینکه تاکنون این مراسم وآیین زیبا مازندران با قدمتی 600 سال چرا از سوی مسولین میراث فرهنگی ثبت ملی نشده است جای بسی تامل است .

 

سامره نصیری/ آملی ها 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربازدیدهای سیاست
تازه های سیاست
کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي آملی ها مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.