عکس و فیلم
کدخبر:
141755
تاریخ انتشار:
۷ مهر ۹۵
چاپ
چاپ
|
5 نظر
چاپ
نام نویسنده
:

محمدعلی نائیج کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری و مدرس دانشگاه معتقد می باشد: باید سیاست ها و راه های کسب درآمد شهرداری مورد بازنگری قرار گرفته و اجرای پروژه هایی در دستورکار قرار بگیرد که علاوه بر حل مشکلات اساسی شهر، مرجع درآمد پایدار در سال های آتی گردد در واقع اتکاء به درآمد های ناپایدار از طریق برخی از کمیسون ها بی معنی می باشد و جزء شهرفروشی و زیان انباشت دراز مدت بر شهر و شهروندان ، چیزدیگری به ارمغان نمی آورد.

محمدعلی نائیج کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری و مدرس دانشگاه معتقد می باشد: باید سیاست ها و راه های کسب درآمد شهرداری مورد بازنگری قرار گرفته و اجرای پروژه هایی در دستورکار قرار بگیرد که علاوه بر حل مشکلات اساسی شهر، مرجع درآمد پایدار در سال های آتی گردد در واقع اتکاء به درآمد های ناپایدار از طریق برخی از کمیسون ها بی معنی می باشد و جزء شهرفروشی و زیان انباشت دراز مدت بر شهر و شهروندان ، چیزدیگری به ارمغان نمی آورد.
برای آگاهی از نقطه نظرات این کارشناس ضمن ارائه بخشی از کلیات رزومه عملکردی ایشان، گفتگویی با وی داشته ایم که هم اکنون پیش روی شماست.


لیسانس برنامه ریزی شهری از دانشگاه مازندران و کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری از دانشگاه زنجان


تدریس در دانشگاه، فعالیت در یکی از ادارات کل استان و عضویت در ستادهای استانی و شهرستانی،کارگروه ها ،کمیته های فنی و تخصصی برنامه ریزی و شهرسازی، ارائه بیش از 20عنوان مقاله و یادداشت در کنفرانس های معتبر از جمله سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی، دانشگاه های تهران ، اهواز .. و خبرگزاری های مختلف، ایشان را تبدیل به یک کارشناس با تجربه و صاحب نظر نموده است.


حوزه اجتماعی و روابط عمومی را نیز از موضوعات مورد علاقه بیان می کند که خبرنگاری- نظارت بر تدوین کتب و ویژه نامه ها- عضویت در شورای سیاستگذاری و دبیرخانه های مختلف از جمله همکاری با شهرداری تهران در ارتباط با جشنواره بين المللي كلانشهرها–ششمین سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی- همايش بين المللي ارتقاء فرهنگ بيمه و سمينار تخصصي الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت ، بخشی از فعالیت های جانبی ایشان می باشد.

بعضی از افراد معتقد هستند گفتگو جنابعالی در بخش اول ، مقدمه ورود به رقابت آتی شورای شهر آمل می باشد چقدر می توان این موضوع را واقعیت دانست؟


به نظر بنده زمانی یک شخص یا گروهی می توانند در مورد یک مسئله صحبت نمایند و ورود پیدا کنند که آن مسئله تبدیل به یک چالش شده باشد به بیان دیگر تا زمانی که چالش وجود نداشته باشد منتقد هم وجود ندارد اگر در این میان افرادی اصرار دارند مشکلات را نادیده بگیرند و با کتمان واقعیت ها، فرد مذکور را محکوم به تبلیغات زودهنگام و مطرح شدن برای شرکت در شورای شهر نمایند فقط از وضعیت موجود فرار می کنند به دوستان صادقانه توصیه میکنم واقعیت های شهر را بپذیرند و فکری برای رفع مشکلات بکنند.

یکی از پروژه های در حال اجرا، پیاده روسازی هسته مرکزی شهر آمل می باشد نظر جنابعالی در این خصوص چیست؟


اگرچه پیاده رو سازی سیما و منظر شهری مناسبی را در شهر ها تداعی خواهد نمود ولی در این مقطع زمانی اجرای این پروژه با هزینه میلیاردی، در راستای حل کدام مشکل از مشکلات شهر آمل می باشد؟ بنده اعتقاد دارم عدم اجرای پروژه های غیرضروری و مقطعی یعنی کاهش هزینه و کاهش هزینه یعنی افزایش درآمد شهرداری. به نظر بنده تبدیل هسته مرکزی شهر آمل به یک پیاده راه ، با یک طراحی مناسب، با جداره سازی و استفاده از المان های مختلف که سبقه تاریخی و مذهبی شهر را تداعی نماید( با در نظر گرفتن مباحث ترافیکی و ... ) بدون اغراق شهر آمل را در رقابت با شهرهای بزرگ از لحاظ صنعت گردشگری قرار خواهد داد و ضمن ارتقاء کیفیت محیط، به مکانی درآمدزا تبدیل می گردد. با توجه به اینکه که اتکاء شهرداری به درآمدهای برخی از کمیسیون ها، در بلند مدت مشکلات فراوانی برای شهر و شهروندان به وجود می آورد بنابراین پیشنهاد می شود اجرای پروژه هایی در دستور کار قرار بگیرد که ضمن حل مشکلات شهر ، منجربه کسب درآمد پایدار برای شهرداری در آینده شود البته باید به این باور برسیم پروژه های بزرگ اگرچه هزینه بر، زمانبر و حتی در بعضی موارد آرمانی به نظر می رسند، ولی غیر ممکن نمی باشند از طرفی اگر نمی خواهند برای هسته مرکزی شهر اقدامی اساسی صورت بگیرد اصرار به هرگونه مداخله در این پهنه نداشته باشند. لذا با توجه به مشکلات فراوان شهر در این مقطع زمانی، به جرات می توان گفت اجرای پروژه پیاده روسازی در هسته مرکزی فقط یک پروژه تبلیغاتی می باشد.


کاهش حریم به عنوان یکی از موضوعات مهم این روزها بحث محافل مختلف شده است نظر جنابعالی چیست؟


موضوع مورد بحث بیشتر به تقسیمات کشوری بر می گردد زمانی که یک بخش در یک شهرستان اضافه می شود در مواردی حریم بخش مجاور کاهش پیدا می کند ولی این کاهش براساس یک فرآیند و ضابطه ای خواهد بود به طوری که در ابتدا مساحت کاهش یافته با حفظ حریم شهر مورد توجه قرار گرفته و بعد از آن به بخش جدید اضافه می شود به طوری که فضا را برای توسعه آتی شهر محدود نکند، در واقع این مهمترین موضوعی است که جای تامل دارد چون نادیده گرفتن فضا برای توسعه یک شهر می تواند به مرور زمان تبدیل به یک چالش برای مدیریت شهری شود و برنامه ریزی برای توسعه آتی شهر بدون داشتن فضای مورد نیاز بی معنی می باشد.


نظر جنابعالی در ارتباط با دو منطقه ای شدن شهر آمل چیست؟


منطقه بندی شهر و تشکیل شهرداری های مناطق برای تسهیل در ارائه خدمات شهری، تمرکز بیشتر و تسریع در حل مشکلات منطقه ... بسیار مهم می باشد به شرط اینکه در کنار تشکیل شهرداری ها، ساختارهای نیروی انسانی، مالی ... هم اصلاح گردد در واقع با استفاده از نیروهای موجود و متخصص بتوان شهرداری های مذکور را مدیریت نمود به عبارتی دیگر، تشکیل شهرداری ها بهانه ای برای جذب نیروی جدید و افزایش هزینه ها نشود در واقع یک چینش کارشناسی مناسب همگام با مدیریت مالی، می تواند شهرداری مناطق را به بازوان اجرایی خوبی برای مدیریت شهری تبدیل نماید به شرط اینکه در واگذاری اختیارات به زیر مجموعه ابائی نباشد، به تجربه اثبات شده است اگر در واگذاری اختیارات پرهیز گردد شهرداری های مناطق هیچ گاه به هویت واقعی خود دست نمی یابند.


شهر آمل به نظر برخی ازکارشناسان از لحاظ شهرسازی پیشرفت خوبی در سال های اخیر نسبت به شهرهای دیگر استان داشته است ظاهرا نظر شما چیزی غیر از این موضوع می باشد می توانید دلیل آن را بیان نمائید؟


در شهر آمل کارهای خوبی هم انجام گرفته است ولی شهر آمل به لحاظ بستر و موقعیت جغرافیایی مناسب و سبقه بالای تاریخی و فرهنگی که دارد فضا و قدرت مانور بهتری را برای مدیریت شهری نسبت به شهرهای دیگر استان مهیا نموده است ، بستر مناسب خود محرک برای اجرای پروژه های بزرگتر ،شاخص تر... می باشد بنابراین آیا دوستان عملکرد هارا با توجه به بستر و موقعیت آماده شهر مورد ارزیابی قرار می دهند؟ شهرهایی که موقعیت جغرافیایی و فضای مناسبی برای اجرای پروژه های شهری ندارند توان مدیریت شهری بیشتر به سمت ایجاد بستر مناسب هزینه می شود و این مهم ترین موضوعی است که در ارزیابی عملکرد مدیریت شهری فراموش شده است در شهر آمل همه چیز مهیاست فقط اولویت ها در راستای رفع مشکلات شهر نمی باشد.


سخن آخر؟


تا زمانی که برنامه ریزی برای اجرای پروژه های شهری با افق مدیریتی همسو شود هیچ گاه نمی توانیم اجرای پروژه های بزرگ را به طور جدی و هدفمند در دستور کار قرار بدهیم باید به این باور برسیم که شهر علاوه بر برنامه ریزی کوتاه مدت و میان مدت به برنامه ریزی بلند مدت هم نیازمند می باشد.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
علی اکبر طیبی
با سلام و احترام باز هم مثل همیشه انتقادی محکم بنازم به دوست عزیزم
پنجشنبه، 8 مهر 13958:40:44
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

آملی
سلام مصاحبه خیلی خوب و اصولی انجام شده است با تشکر از مدیر سایت آملی های جناب آقای خاکزاد عزیز احسنت به این مهندس جوان که واقعا مشکلات شهر را اصولی بیان نموده است قابل توجه بعضی ها . مغز متفکر به این دسته از افراد می گویند که هم تحصیلا ت و هم تجربه مرتبط را دارند نه افرادی که فقط کتاب خواندند و بر اساس نوشته های فلان دکتر شهرسازی و بدون لمس مشکلات طرح های مختلف در شهر آمل پیاده می کنند . متشکرم
دوشنبه، 15 آذر 13958:22:33
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

همشهری
سلام و عرض خسته نباشد به همشهری های عزیز بنده هم موافق دوست آملی مون هستم چرا از ظرفیت این افراد در ساختار شهری آمل استفاده نمی شود فقط کافی هست اسم این مهندس را در اینترنت سرچ کنید و مقالات و یادداشت های ایشان را در سطح کشور مطالعه بفرمائید به عنوان مثال نوشته ایشان در مورد زاغه های مدرن در روزنامه همشهری در سطح ملی غوغا کرده است . قابل توجه اعضای محترم شورای شهر....
سه شنبه، 16 آذر 13959:24:3
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

دوست عزیزم
اینا که لقب تو شورا گرفتن کجان چرا به سه راه نور آمل نمی رسند ببخشید حواسم نبود هیچ استاد شهرسازی تو کتابش از خیابان نور ننوشته که طرف ازش استفاده کنه با تشکر از نویسنده جوان و با جرات آملی
شنبه، 20 آذر 13958:4:43
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

دلسوز
با عرض ادب و احترام به نظر بنده همه کارشناسان افراد قابل احترام هستند در مورد لقب هایی که به برخی از اعضای شورا داده می شود جای تامل دارد به خاطر اینکه کارشناسان امور شهری در آمل فراوان هستند و آمل را می توان شهری عنوان نمود که دارای متخصصین بسیار زیادی می باشد . اگرچه منظور از مغز متفکر کاملا به یک فرد اختصاص داده شده است ولی می توانستیم این عنوان را به یک گروه کارشناسی به عنوان اتاق فکر شهرسازی آمل نسبت دهیم. از طرفی مهندس نائیج جز کارشناسان شهری است که در ابتدای راه می باشد و طبیعتا جز کارشناسان جوانی است که آینده بسیار درخشانی خواهد داشت و برای شهر آمل موثر خواهد بود همه افراد قابل احترام ههستند و هرکس به اندازه خود برای این شهر زحمت می کشد اگرچه اگر بخواهیم مقایسه داشته باشیم مهندس نائیج را می توان جز معدود کسانی دانست که در بین کارشناسان شهری و مهندسین به یک فرد خوش فکر مشهور می باشد. نوشته های ایشان در سطح ملی در ایسنا، باشگاه خبرنگاران جوان .. موید این موضوع می باشد .
شنبه، 20 آذر 139514:1:34
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربازدیدترین خبرها
تازه ترین خبرها
کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي آملی ها مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.